Публикации

Показват се публикации от 2011

Главна буква при исторически понятия

Исторически събития с подчертано индивидуален характер се пишат с главна буква Примерите от историята са много и рядко някой се бърка, когато става дума за исторически събития, периоди от историята, названия на войни.

Главна буква при названия

Изображение
Как се пишат етикети на продукти, имена на политически организации, институции, университети Когато се създават етикети на продукти рядко се допуска грешка с името. По-сложно е при правописа на названия, когато се използват в изречение. Запомнете, че името на продукта е уникално и следователно се пише с главна буква. Главна буква при названия на сортове, марки, фирмени названия, породи: Сорт “Мискет”, марка ”Москвич”, крава ”Белла” Тютюн ”Басма”, вид ”Калашников”

Главна буква при религиозни понятия

Изображение
Религиозни понятия се изписват с главна буква. Имената на празниците, боговете и духовете рядко се пишат грешно. Тук се важно правилото: собствените имена с главна буква, а нарицателните имена с малка буква. Използване на "свети" Света Дева, Свети дух, Света троица, църква ”Свети Спас” - когато се използват самостоятелно или като наименования. НО когато са нарицателни са с малка буква - свети Спас, свети, апостол, епископ и т.н.; пред собствено име те могат да бъдат съкращавани съответно св., ап., еп. (напр. "св. Илия", "ап. Павел"); православие, християнство

Стилистична употреба на главна буква

При официални документи, като молби , заявления , обръщения , прессъобщения и др. - езиковите норми и правила определят някои специфични особености, които са лесни за прилагане.

Главна буква при имена - основни правила

Грешките при писане на главна и малка буква в текстове на български са много и чести. Повечето правописни грешни с главна/малка буква се дължат на влияние от английски език. Не говори добре, когато се прилагат псевдоанглийски правила и когато освен непознаването на българския език се демонстрира и непознаване на английския език.

Главна буква при имена на известни личности

При имената на популярни личности, поясняващата част се възприема като част от името и се пише с главна буква Още в първи клас се учи, че собствените имена се пишат с главна буква и много рядко някой грамотен човек може да се обърка с правописа им. Колебания настъпват, когато тези имена се използват като нарицателни. Запомнете: Ако имате предвид човек - назовете го с името му, което напишете с главна буква.

Малка буква, а не главна буква

Изображение
Колебанието главна или малка буква се среща все по-често, въпреки че правилото е ясно. С малки букви се пишат думите, които не са собствени имена.

А защо в България няма любители на езика

Новите думи, навлизащи с английския език, почват да взимат тревожни размери, защото навлизат чрез полуграмотни хора и правят речта полуразбираема. Всъщност, няма лошо да използваме чуждици в речта си. Но нека това да са думи, които нямат еквивалент на български. Използването им показва първенющена или неграмотност. Нека да се замислим, че езикът служи за общуване и разбиране на споделената информация , а не за показване на мускули. А ето го и поводът за моята публикация >> новина в Айнюс.бг  :) Виждате ли как се изписва името на тази медия на български език. Колко ли още варианта може да има.....

Главна буква при географски понятия

Изображение
Географските имена по правило се пишат с главна буква. Колебание с писане на главна буква при географските има, когато пишещият се колебае дали става дума за астрономически понятия или не. Небесните тела се пишат с главна буква, когато се използват като астрономическо понятие: Вселена , Земя , Космос , Луна , Слънце НО: Детето падна на земята. Над хълма се показа луната. След малко слънцето ще изгрее. Човекът лети в космоса.

Слято писане на думи в българския език

Накратко сложни думи със съединителна гласна -о, -е, -и отношението между двете думи е подчинена-главна основа сложни прилагателни с наставка "ск", произхождащи от имена, се пишат слято и с малка буква сложни прилагателни и числителни, образувани от прилагателно+съществително, които се пишат разделно: англоезичен, едромащабен, църковнонационален, едноминутен, тристепенен, НО– селскостопански и сел.-стопански, 5-годишен сложни прилагателни, образувани от причастие+ друга част на речта, които се схващат като цялости: бавноразвиващ се, взаимнопроникващи, дългосвирещ, многообещаващ, свръхбързодействащ, НО – бавно прелитащ, свободно падащ, безследно изчезнал двуокис, стохилядник, тригодишнина, НО: 50-годишнина, трийсет и пет годишнина

Полуслято писане в българския език

Когато не всички съставни думи получават собствено окончание за множествено число, става въпрос за сложни думи, такива се пишат слято или със съединителна чертица (малко тире, дефис) . ( Уикипедия ) Накратко за полуслятото писане Основното правило дали да пишем полуслято е проверка на отношението между двете думи - то трябва да е главна основа- подчинена основа при съществителните имена думите се пишат полуслято, когато втората част пояснява първата, напр. генерал-лейтенант, заместник-председател, премиер-министър, съдия-изпълнител, член-кореспондент, фирма-участничка, страна-членка Примерни приложения на полуслято писане

Разделно писане на думи в българския език

Накратко Разделно писане се среща и бърка в следните случаи: глаголни и причастни форми, напр. НЕ+глагол, деепричастие, минало несвършено деятелно причастие, напр. – не жалейки, не четеше, не говорил и др. наречия - по братски, по детски, по селски, наденички по манастирски, по старому, по новому, по домашному Може да се направи проверка като думите се членуват или се поставят в множествено число и трябва като резултат да се променят и двете части.

Транскрипция и транслитерация в българския език

За да подобрим грамотното използване на българския език е добре да започнем отнякъде. Защо първата стъпка да не бъде по-често използване на „ Нов правописен речник на българския език “, който е официален справочник за правописа и правоговора на българския език. Той съдържа лексемите и основните им словоформи, както и принципите на правописа и пунктуацията. Освен правописния речник, при изписване на чуждици с кирилски букви може да използваме и следните две наредби:

Особености в правописа на често използвани думи

Думата е езикова единица, която символизира и предава смисъл . В текста, думите се отделят при изписването им чрез интервал. Те са най-малката градивна единица на изречението. (от Уикипедия) При изписване на думите може да възникнат грешки поради незнание или случайно. Някои думи се изписват грешно, поради грешното им произношение или научаване. Примери: заимствам – а не взаимствам мл я ко – мл е чице мотивация – а не мотивировка почит – поч е тна титла сърц е – сърч и це

Запетаята - правописни правила и примери

Определение за запетая Запетаята е знак за отделяне на думи, словосъчетания и изречения в текста. При четене трябва да се прави кратка пауза. Запетаята се използва: Еднородни части Бойко Борисов , Георги Първанов , Сергей Станишев и Иван Костов са български политици. (Когато има изреждане, последната еднородна част най-често се присъединява със съюза "и". )